Programy 2021-2027 – Aktualny budżet dla funduszy UE
Nowy budżet funduszy unijnych na lata 2021-2027 da Polsce największe środki od czasu przystąpienia do Unii Europejskiej. Otrzymamy 72,2 mld euro z Funduszu Spójności oraz 3,8 mld euro z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Przekłada się to na ponad 770 mld zł.
Budżet na lata 2014-2020 będzie stanowił wytyczne do podziału środków. Około 60% środków unijnych trafi na szczebel krajowy, a 40% do marszałków w 16 województwach na Programy Regionalne.
W nowej perspektywie unijnej środki unijne na lata 2021-2027 zostaną przeznaczone na badania, innowacje i przedsiębiorczość. Zostaną one również przeznaczone na wsparcie edukacji, spraw społecznych, ochrony klimatu i środowiska, energetyki, cyfryzacji i energii. Środki z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji będą przeznaczone na wsparcie działań ograniczających skutki zmian klimatu. Ta pula środków będzie dostępna tylko dla wybranych województw, tj. śląskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, lubelskiego i łódzkiego.
Programy krajowe 2021-2027
Ministerstwo zakładało, że nowe Programy unijne na poziomie krajowym będą miały podobny zakres tematyczny jak te w perspektywie unijnej 2014-2020. To założenie obecnie się kończy.
Poniżej przedstawiamy listę poszczególnych programów i środków unijnych, które zostały przeznaczone na ich realizację.
Sprawdź również: Fundusze Europejskie na infrastrukturę
Fundusze Europejskie dla nowoczesnej gospodarki
Zgodnie z Wieloletnimi Ramami Finansowymi UE na lata 2021-2027, wsparcie z funduszy europejskich będzie koncentrować się na niewielkiej liczbie celów polityki spójności.
Dlatego Komisja Europejska w perspektywie finansowej na lata 2014-2020 ograniczyła liczbę celów do zaledwie 6, koncentrując środki na Europie.
Wsparcie dla innowacji, cyfryzacji, transformacji gospodarczej, wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz inwestycje w umiejętności sprawią, że staniemy się bardziej konkurencyjni i inteligentni.
Bardziej ekologiczna i odporna Europa jest możliwa dzięki inwestycjom w transformację sektora energetycznego, w energię odnawialną w gospodarce o obiegu zamkniętym oraz w przeciwdziałanie zmianie klimatu.
Lepsze połączenia
Z silniejszym wymiarem społecznym, wdrażając europejski filar praw socjalnych, inwestując w miejsca pracy o wyższej jakości, edukację i umiejętności oraz włączenie społeczne.
Wspieranie strategii rozwoju i zrównoważonego rozwoju na wszystkich rodzajach terytoriów oraz inicjatyw lokalnych zbliży obywateli. Zapewni to sprawiedliwą transformację energetyczną, która złagodzi problemy środowiskowe, gospodarcze i społeczne spowodowane odejściem od paliw kopalnych.
Pomimo pandemii COVID-19, która dotknęła każdy zakątek globu i wywarła niszczycielski wpływ gospodarczy i społeczny na każde państwo, dostosowanie budżetu UE do priorytetów Unii jest nadal aktualne. Skutki nie są jednak jednolite w całej UE. Różna jest również zdolność UE do absorpcji wstrząsów i szybkiego reagowania na nie. Może to prowadzić do poważnych problemów dla jednolitego rynku i powodować rozbieżności między gospodarkami państw członkowskich.
W tym kontekście konieczna jest ciągła reakcja na obecny kryzys i potrzeby społeczeństwa, która opiera się zarówno na perspektywie finansowej na lata 2014-2020, jak i na przyszłych funduszach UE (fundusz polityki spójności, nowa generacja funduszy UE, w tym instrument na rzecz odbudowy i odporności). Środki te były i nadal będą wykorzystywane w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (środki REACT-EU), a także w perspektywie finansowej 2021-2027. Zostaną one wykorzystane przede wszystkim na wsparcie MŚP w walce z pandemią COVID-19 oraz w przejściu na bardziej zrównoważony i ucyfrowiony model gospodarczy.
Może to Ci się spodoba
Mija rok od Światowych Dni Młodzieży
W lipcu ubiegłego roku w Polsce odbyły się 31. Światowe Dni Młodzieży, w których udział wzięło 2,5 mln pielgrzymów ze 187 krajów. W uroczystościach uczestniczył Papież Franciszek, przedstawiciele Episkopatu Polski
3 proste kroki do zarabiania, łatwiejsze niż zamawianie Ubera
Nawet 80% polskiego społeczeństwa ma obawy, że w obliczu stale rosnącej inflacji, ich podstawowe wynagrodzenie nie wystarczy do życia na oczekiwanym poziomie. A co gdyby w 3 prostych krokach, bez
Jak być bardziej eko w swoim domu
Jesteśmy bardziej świadomi wpływu naszych codziennych wyborów i zachowań na świat przyrody. Zwracamy uwagę na to, co kupujemy. W duchu zmniejszenia ilości odpadów, ograniczamy ilość odpadów plastikowych i oszczędzamy energię
Porady dotyczące pielęgnacji skóry zimą
Pielęgnacja skóry zimą wymaga szczególnej uwagi. Ważne jest, aby zimą dbać o skórę w inny sposób niż wiosną czy latem. Należy pamiętać, że skóra narażona na ekstremalne zmiany temperatury może
Małopolska wyda miliard złotych na infrastrukturę kolejową
W 2015 r. ma ruszyć Szybka Kolej Aglomeracyjna w Małopolsce. Pierwsze pociągi pojadą jednak już za rok. Województwo na rozwój tej części transportu publicznego wyda nawet miliard złotych do 2020 r.
Jakie metody są stosowane do wyceny zapasów w magazynie?
Metody wyceny zapasów są ważne, ponieważ ceny zakupionych materiałów i koszty produkcji mogą zmieniać się w czasie. Warto przyjrzeć się wadom i zaletom każdej z tych metod. Każda firma posiadająca
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!