Jak być bardziej eko w swoim domu

Jak być bardziej eko w swoim domu

Jesteśmy bardziej świadomi wpływu naszych codziennych wyborów i zachowań na świat przyrody. Zwracamy uwagę na to, co kupujemy. W duchu zmniejszenia ilości odpadów, ograniczamy ilość odpadów plastikowych i oszczędzamy energię elektryczną, cieplną i wodę. Czy jesteś zainteresowany byciem bardziej przyjaznym dla środowiska w domu? Oto kilka prostych kroków, które pomogą Ci zbliżyć się do celu.

Kompostowanie

Odpowiedzialne gospodarowanie bioodpadami jest jednym z najłatwiejszych do wdrożenia ekologicznych nawyków. Zamiast wyrzucać resztki warzyw i owoców, takie jak obierki, przeterminowaną lub nienadającą się do spożycia żywność, np. kaszę czy fusy po kawie, możesz zrobić z nich wartościowy kompost. Zmniejsza to emisję gazów cieplarnianych, które powstają podczas standardowego składowania i przetwarzania odpadów na wysypiskach.

Kompostownik, wbrew powszechnej opinii, może być stosowany zarówno w ogrodzie, jak i w kuchni. Jest to mały pojemnik z pokrywą, który służy do przekształcania odpadów w kompost.

Zakupy bez plastiku

Opakowania z tworzyw sztucznych, zwane też plastikiem, są jednym z najbardziej niebezpiecznych odpadów. Mają one wiele zalet, m.in. są lekkie, przezroczyste, wodoodporne. Jednak jedną z ich największych wad jest to, że mogą ulec rozkładowi w ciągu kilku godzin. Może to trwać nawet kilkaset lat. Ważne jest, aby ograniczyć stosowanie tworzyw sztucznych i opakowań z tworzyw sztucznych w życiu codziennym. Z miesiąca na miesiąc powinno to być coraz łatwiejsze, ponieważ ułatwiają to producenci żywności, a także mebli i ubrań. Coraz więcej osób sięga po ekologiczne rozwiązania.

Opakowania z tworzyw sztucznych zastępowane są bezpiecznymi dla żywności pojemnikami ze szkła lub tworzyw biodegradowalnych. Skrobia kukurydziana) i papier. Na zakupy można zabrać własną torbę płócienną lub wykorzystać torby plastikowe, które już posiadamy w domu.

Zobacz również: 9 sposobów, aby uczynić dom przyjaznym dla środowiska

Naprawiaj i wymieniaj

Wymiana koszulki lub małego urządzenia AGD jest zazwyczaj niedroga i zajmuje niewiele czasu. Dzieje się tak dlatego, że te towary są produkowane w sposób bardzo różny od konsumenta. Do ich wytworzenia potrzeba dużo wody, dużo pracy, a także konieczność ich transportu z odległych zakątków globu (co wiąże się z tzw. „śladem węglowym”). Tylko 1% nowych ubrań może zostać przetworzony na nowe. Reszta trafia na wysypiska śmieci lub do spalarni, a także jako odzież używana. Urządzenia elektryczne, zamiast do naprawy, często trafiają na wysypiska.

Miłośnicy mody stoją przed ciekawym wyzwaniem. Wyzwanie polega na tym, aby nie kupować nowych ubrań przez co najmniej rok. Można też wymieniać się ubraniami lub korzystać z aplikacji z odzieżą używaną.

Oszczędność energii i wody

Większe zużycie energii elektrycznej i cieplnej w budynkach mieszkalnych może prowadzić do pogorszenia stanu środowiska. Dlaczego? Dlaczego?

Warto podejmować małe kroki w celu oszczędzania energii elektrycznej, takie jak wyłączanie światła na noc, wymiana żarówek na technologię LED, pranie ubrań w pralce tylko wtedy, gdy jest pełna. Efektywność energetyczna jest kluczem do prawdziwych oszczędności i pozytywnego wpływu na środowisko. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie grubej izolacji ścian, okien, które zapewniają wysoką ochronę przed utratą ciepła oraz izolowanych i szczelnych bram garażowych.

Z ogródka i targu

Świadomość konsumentów wzrosła po tym, jak zostali zachwyceni łatwą dostępnością warzyw i owoców z innych części świata, takich jak mango, awokado czy passiflora. Zamiast robić zakupy w supermarkecie, konsumenci chętniej odwiedzają targi rolne lub bezpośrednio u rolnika, aby kupić produkty rolne, a także żywność przetworzoną, taką jak wędliny, produkty mleczne i inne artykuły spożywcze.

W jaki sposób wybór produktów lokalnych wpływa na środowisko? Możemy być pewni, że lokalna żywność ma mniejszy ślad węglowy niż towary wysyłane z odległych miejsc. Niektóre produkty nie są dostępne u naszych sąsiadów, dlatego ważne jest, aby sprawdzić, czy posiadają one certyfikaty ekologiczne, które potwierdzają, że zostały wyprodukowane w sposób zrównoważony i mają minimalny wpływ na środowisko. MSC, FSC, czy UTZ. Samodzielna uprawa roślin jadalnych to krok w kierunku bardziej ekologicznych zachowań. Rośliny jadalne możesz uprawiać zarówno w swoim ogrodzie, jak i na balkonie czy kuchennym parapecie.

Previous 5 powodów, dla których warto kupować meble online
Next Fotoodmładzanie vs resurfacing - Którą metodę wybrać?

Może to Ci się spodoba

Wiemy, kto będzie reprezentował Polskę na Eurowizji Junior 2021

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Juniorów (Junior Eurovision Song Contest) to wersja dla dzieci. Europejska Unia Nadawców organizuje go od 2003 roku. Biorą w nim udział wykonawcy w wieku od 9

Dni Bezpiecznego Internetu

W ramach obchodów Dni Bezpiecznego Internetu (Tygodnia Bezpiecznego Internetu) w 2017 roku obchodzonego pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze”, policjanci Wydziału Prewencji KWP w Krakowie wspólnie z dyrekcją oraz

Lifting twarzy – skuteczny sposób na odmłodzenie

To nic innego jak odmłodzenie, korekta, poprawa. Liftingowi można poddać dosłownie wszystko: piersi i pośladki, a także inne problematyczne części ciała. Największą popularnością cieszy się lifting twarzy. Co to jest

Msza święta w intencji małopolskiej Policji w Katedrze Królewskiej na Wawelu

Tegoroczne obchody Święta Policji w Małopolsce rozpoczęła uroczysta msza święta w Katedrze Wawelskiej, która odbyła się  w niedzielę, 16 lipca 2017 r. o godz.10.00. Mszę celebrował  Krajowy Duszpasterz Policji, Biskup

Mądry Polak po szkodzie – wiesz, że on Cię uratuje, ale wciąż go nie masz? To błąd!

W ostatnich latach zwiększa się zainteresowanie kierowców wciąż zmieniającymi się przepisami prawa drogowego. Pojawiają się kolejne zaostrzenia, aby jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo zarówno kierowców jak i pieszych. Czy dzięki

Programy 2021-2027 – Aktualny budżet dla funduszy UE

Nowy budżet funduszy unijnych na lata 2021-2027 da Polsce największe środki od czasu przystąpienia do Unii Europejskiej. Otrzymamy 72,2 mld euro z Funduszu Spójności oraz 3,8 mld euro z unijnego

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź