Co się dzieje, gdy rowerzysta jest uczestnikiem wypadku drogowego? Jakie jest odszkodowanie?
Niestety, wypadki z udziałem rowerzystów nie są częste na polskich drogach. Zbyt mała liczba ścieżek rowerowych i nieostrożność kierowców to główne przyczyny obrażeń rowerzystów. Należy pamiętać, że każdy rowerzysta, który został poszkodowany w kolizji drogowej może ubiegać się o odszkodowanie. Pokryje ono wszystkie szkody. Chociaż dochodzenie odszkodowania może być trudne, warto podjąć ten wysiłek – nawet jeśli oznacza to odzyskanie pieniędzy zainwestowanych w powrót do zdrowia po wypadku. Co należy zrobić w takiej sytuacji?
- Potrącenie rowerzysty może mieć poważne konsekwencje
Konsekwencje potrącenia rowerzysty są różnorodne, zwłaszcza dla Twojego zdrowia. Kwestią prawną, która jest najistotniejsza – zarówno dla rozstrzygnięcia odpowiedzialności karnej, jak i odszkodowawczej sprawcy – jest precyzyjne określenie obrażeń rowerzysty w wypadku drogowym. Oczywistym jest, że surowość kary dla ofiary wypadku powinna być wyższa niż wysokość zadośćuczynienia. Wysokość zadośćuczynienia, jakie może otrzymać rowerzysta za doznane w wypadku drogowym obrażenia, zależy od rozmiaru obrażeń i cierpień.
Te ogólne założenia dotyczą wszystkich spraw o odszkodowanie za wypadek z udziałem roweru. W praktyce oznacza to, że trzeba będzie udowodnić skomplikowane sprawy. Dzieje się tak dlatego, że tylko najbardziej podstawowe sprawy, takie jak te dotyczące niewielkich obrażeń, można szybko zamknąć i przyznać wymagane odszkodowanie. W przypadku potrącenia rowerzysty konsekwencje obrażeń zawsze ponosi zarówno poszkodowany, jak i jego ubezpieczyciel. Rowerzysta musi otrzymać odszkodowanie z tytułu OC.
- Wypadek z udziałem rowerzysty: Poszkodowany ma prawo do odszkodowania
Po potrąceniu rowerzysty należy przede wszystkim ustalić dokładną kolejność zdarzeń. Z reguły zajmuje się tym policja na miejscu zdarzenia. Nie jest dobrym pomysłem unikanie wzywania policjantów na miejsce wypadku. Jedynym wyjątkiem będą zupełnie niewinne potrącenia, które nie powodują żadnych szkód, a kiedy odszkodowanie może być uregulowane natychmiast. Należy pamiętać, że nie wzywając policji poszkodowany traci wszelkie dowody zebrane podczas działań funkcjonariuszy.
Nieco inaczej będzie wyglądała sytuacja, gdy rowerzysta jest ranny i wymaga pomocy medycznej. Policja przyjeżdża szybko i reaguje wzywając karetkę pogotowia. Należy pamiętać, że rowerzysta, który został poszkodowany w wypadku z udziałem roweru, prawdopodobnie zostanie oskarżony za nieudzielenie pomocy. W takich przypadkach odszkodowanie powinno być wyższe.
Czytaj także: Jak ustalić, kto ponosi winę w wypadku samochodowym?
- Należy skorzystać z OC sprawcy
W celu uzyskania odszkodowania za wypadek z udziałem rowerzysty należy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym sprawca ma wykupioną polisę OC. Należy pamiętać, że każdy kierowca pojazdu musi posiadać ubezpieczenie OC. Wszyscy poszkodowani w wypadkach drogowych muszą najpierw zgłosić roszczenia do towarzystwa ubezpieczeniowego. Rowerzysta również korzysta ze świadczeń z ubezpieczenia OC sprawcy. Warto więc niezwłocznie skontaktować się ze sprawcą, aby uzyskać podstawowe informacje o polisie.
Następnie ubezpieczyciel rozpocznie postępowanie likwidacyjne. Zakład ubezpieczeń ustali wysokość szkody, a następnie zaproponuje odszkodowanie. Jest to zgodne z jego standardami postępowania. Ubezpieczyciel zazwyczaj umożliwia poszkodowanemu rowerzyście odwołanie się od swojej decyzji. Wówczas następuje ponowne rozpatrzenie sprawy. Zaproponowana kwota nie jest wiążąca dla poszkodowanego rowerzysty. Podstawową metodą uzyskania odszkodowania jest przyjęcie odpowiedzialności cywilnej sprawcy.
- Wypadek z udziałem rowerzysty – warto walczyć w sądzie
W rzeczywistości firmy ubezpieczeniowe nie oferują odpowiednich odszkodowań dla rowerzystów, którzy zostali poszkodowani w wypadku. Nie pokrywają również wszystkich szkód, które są wynikiem potrącenia. Jak już zostało powiedziane, jedną z najważniejszych konsekwencji za potrącenie rowerzysty jest obowiązek pokrycia wszystkich szkód. Jeśli oferowana kwota nie spełnia tych standardów, warto skierować sprawę do sądu i pozwać sprawcę oraz jego ubezpieczyciela. Jest to sposób na przedstawienie przez poszkodowanego wszystkich dowodów potwierdzających rozmiar szkody.
Zazwyczaj niezbędni są biegli sądowi, którzy wydadzą opinię na temat obrażeń powypadkowych, co pozwala na określenie wysokości należnego odszkodowania. Ten rodzaj sporu sądowego jest często bardzo złożony i wymaga specjalistycznej wiedzy prawnej i medycznej. Doświadczony prawnik zwiększy szanse, że rowerzysta, który został potrącony przez rower, otrzyma należne mu odszkodowanie. Sąd nie będzie automatycznie przyznawał odszkodowania za wypadek z udziałem rowerzysty. Będzie musiał rozważyć argumenty i racje wszystkich stron biorących udział w postępowaniu, w tym sprawcy i jego ubezpieczyciela, którzy najprawdopodobniej będą bronić się przed sądem.
Może to Ci się spodoba
Kolejne oszustwo „metodą na wnuczka”. Małopolska Policja przestrzega i apeluje o ostrożność
W ostatnim okresie czasu w Krakowie jak i na terenie Małopolski doszło do kolejnych prób wyłudzenia pieniędzy tzw. „metodą na wnuczka” modyfikowaną przez sprawców pod różne legendy (np. „na syna/córkę”,
Fotoodmładzanie vs resurfacing – Którą metodę wybrać?
Fotoodmładzanie, czy resurfacing? Do fotoodmładzania stosuje się laser nd-yag. Jest to nieinwazyjny sposób na odmłodzenie skóry. Idealnie nadaje się do skóry wrażliwej, z rumieniem, rozszerzonymi naczynkami, brakiem jędrności lub zmarszczkami.
Olkusz. Handel nielegalną odzieżą
Ponad 900 sztuk odzieży z podrobionymi znakami towarowymi znanych firm ujawnili i zabezpieczyli pod koniec stycznia 2017r. Policjanci z Referatu do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu
Szczęśliwy finał poszukiwań niedoszłego samobójcy
Gorliccy policjanci wspólnie z druhami OSP oraz ratownikami GOPR odnaleźli 53-letniego zdesperowanego mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo. Mężczyzna bezpiecznie trafił do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy. 21 sierpnia br. do
Dzień otwarty w komendzie w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo”
4 lipca 2017 roku dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Krakowie odwiedziły Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Akcja odbyła się w ramach kampanii organizowanej pod patronatem Pana
Monitorowanie drogowego przewozu towarów
14 kwietnia 2017 roku w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, odbyło się drugie robocze spotkanie przedstawicieli Izby Administracji Skarbowej w Krakowie oraz Wydziału Ruchu Drogowego KWP w
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!