Zasady działania agregatu wody lodowej oraz jego zastosowanie

Zasady działania agregatu wody lodowej oraz jego zastosowanie

Obiekty usługowe czy też domy prywatne coraz częściej wykorzystują systemy chłodzenia z wodą lodową. To już nie tylko domena procesów technologicznych. Wszystko to za sprawą kompaktowych, energooszczędnych i ekologicznych chillerów, które pojawiły się na rynku. Chillery to nic innego jak agregaty, których zadaniem jest chłodzenie cieczy ziębniczej.

Lodowa woda chłodu doda

Niewątpliwie najpopularniejsze urządzenia do procesu chłodzenia wykorzystują freon. Dostępne są jednak modele, które wykorzystują wodę lodową. Takie instalacje z tego rodzaju cieczą wykorzystują wodę, która została wcześniej schłodzona do temperatury około 6 stopni Celsjusza. Takie systemy funkcjonują na zasadzie odwrotnej do instalacji centralnego ogrzewania.

Zalety oraz wady instalacji z wodą lodową

W czym ciecz ziębnicza przeważa nad klasycznymi systemami chłodzącymi? Przede wszystkim korzysta z naturalnej, występującej w przyrodzie substancji, czyli wody. Jest tak samo wydajna, lecz bardziej ekologiczna niż klimatyzacja. Pracuje ciszej oraz wyróżnia się wyższą szczelnością, co przekłada się na niższą awaryjność. System wody lodowej jest także tani w eksploatacji. Na minus trzeba zapisać nakład finansowy, które trzeba przeznaczyć na taką inwestycję, ponieważ jest to proces bardziej skomplikowany, a co za tym idzie – droższy.

Układy chłodzenia które wykorzystują schłodzoną wodą są najczęściej spotykane w specjalistycznych procesach produkcyjnych w m.in. przemysłach: chemicznych, farmaceutycznych oraz spożywczych. Wykorzystywane są do chłodzenia maszyn, stacji zasilania oraz innej aparatury. Ze względu na postęp technologiczny, takie układy spotkać możemy już nawet w mniejszych obiektach oraz domach.

Elementy systemów chłodzących z wodą lodową

W jaki sposób zmontowane są układy klimatyzacji wykorzystujące ciecz ziębniczą? Wszystko odbywa się w tzw. obiegu zamkniętym. Za transportowanie wody odpowiedzialne są rury połączone z pompami dystrybucyjnymi. Chłodzenie wody ma miejsce w tzw. chillerach, czyli specjalnych agregatach. W kolejnym etapie ciecz trafia do chłodnic, które są w większości przypadków klimakonwektorami, w których woda ulega podgrzaniu o około 5-6 stopni. Na samym końcu woda powraca do agregatu, gdzie ulega schłodzeniu.

Czym jest agregat wody lodowej

Podstawową częścią systemu klimatyzacji wykorzystującej ciecz ziębniczą jest, wcześniej już wspomniany, agregat wody lodowej. Sposób jego działania jest w zasadzie taki sam jak zwykłych chłodziarek, poza drobnymi różnicami.

Rodzaje wytwornic wody lodowej

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele chillerów – różną się mocą, rozmiarami i przeznaczeniem. Część z nich znajdzie zastosowanie w przemyśle, inne opracowano z myślą o usługach lub obiektach niekomercyjnych. Agregaty mogą mieć formę tzw. monobloków lub składać się z zestawu kilku połączonych urządzeń. Zasadniczo do wyboru mamy dwa typy: chłodzone powietrzem oraz wodą.

Chillery chłodzone przez powietrze

Chillery chłodzone w ten sposób to konstrukcje które są zdecydowanie najpopularniejszym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem. Ich budowa jest zwarta (monobloki) oraz są nieco bardziej kompaktowe od chillerów chłodzonych za pomocą wody. Mocowane są na zewnątrz budynków (m.in. na zapleczu czy dachu) w celu nieustannego dostępu do świeżego powietrza. To idealne rozwiązanie do miejsc, w których nie ma miejsca na chłodniczą maszynownię. Jedną z ich wad jest dość wąski zakres temperatur.

Chillery chłodzone cieczą

Chillery chłodzone w ten sposób do odprowadzenia wykorzystują ciepłą wodę bądź wodny roztwór glikolu. Takie maszyny instaluje się głównie w pomieszczeniach które dostosowane są do pracy w dowolnie wybranej temperaturze, a wymiennik zewnętrzny wraz z właściwym agregatem mogą być umiejscowione w dowolnej od siebie odległości. Jednymi z głównych zalet agregatów wody lodowej chłodzonych cieczą są: niski poziom hałasu i opcja wtórnego odzyskiwania ciepła. Jest to schemat instalacji z reguły bardziej skomplikowanych od tych chillerów, które chłodzone są wyłącznie powietrzem. Spowodowane to jest wymogiem wykorzystania dodatkowych urządzeń, takich jak pompy dystrybucyjne, systemy hydrauliczne czy wieże chłodnicze. Te czynniki powodują, że jest to rozwiązanie droższe i zdecydowanie bardziej zaawansowane specjalistycznie.

Wszystkie chillery wyposażone mogą zostać w przyjazną dla środowiska opcję free-cooling. Ta technologia okazuje się skuteczna głównie w zimie, ze względu na możliwość wykorzystywania do odprowadzania ciepła chłodnego powietrza atmosferycznego nie angażując przy tym energochłonnych sprężarek.

Previous Fotoodmładzanie vs resurfacing - Którą metodę wybrać?
Next Jak zrobić makijaż smokey eyes i uzyskać efekt z ciemnych oczu?

Może to Ci się spodoba

Uprawa winorośli – pielęgnacja, przycinanie i najlepsze odmiany winorośli

Każdy z nas zapewne wie coś o winorośli. Uwielbiamy smak winogron i wina, a także ten piękny trunek. Winorośl to piękne pnącze, które potrafi porastać stare domy i pergole. Wytwarza

Zagrożenia w Internecie: Jak zabezpieczyć się przed cyberprzestępstwami, gdy masz dzieci?

Internet to nie tylko źródło wiedzy i rozrywki, ale także miejsce, w którym czyhają niebezpieczeństwa. Dla kobiet posiadających dzieci, którzy korzystają z Internetu, ochrona przed cyberprzestępstwami staje się priorytetem. W

Szczęśliwy finał poszukiwań niedoszłego samobójcy

Gorliccy policjanci wspólnie z druhami OSP oraz ratownikami GOPR odnaleźli 53-letniego zdesperowanego mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo. Mężczyzna bezpiecznie trafił do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy. 21 sierpnia br. do

Msza święta w intencji małopolskiej Policji w Katedrze Królewskiej na Wawelu

Tegoroczne obchody Święta Policji w Małopolsce rozpoczęła uroczysta msza święta w Katedrze Wawelskiej, która odbyła się  w niedzielę, 16 lipca 2017 r. o godz.10.00. Mszę celebrował  Krajowy Duszpasterz Policji, Biskup

Wzmocnienie sprzętowe

Już od kilku dni w JRG Jelcz-Laskowice testowany jest najnowszy pojazd – ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 5,4/32+4 na podwoziu MAN. Samochód został zakupiony w związku z realizacją Projektu „Usprawnienie systemu

Małopolscy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem podczas Mistrzostw Europy UEFA EURO U21

Za nami drugi mecz grupy C turnieju finałowego Mistrzostw Europy U21 w piłce nożnej. W środę ( 21.06.) w Krakowie, na stadionie piłkarskim  przy ul. Kałuży miało miejsce spotkanie reprezentacji

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź